Jak rozliczyć PIT?

Jak rozliczyć PIT-za 2023 rok

Roczne rozliczenie podatku dochodowego pit w roku 2024 za rok 2023Rozliczenie się z podatku dochodowego jest obowiązkowe dla każdego, ale nie musi powodować dodatkowych kosztów w postaci opłat dla biura rachunkowego za wypełnienie naszego PIT-a. Nie musi też nastręczać problemów, jeśli umiejętnie wykorzysta się darmowy program PIT 2023. Istotne jest zrozumienie, że rozliczenie następuje za rok ubiegły, czyli ten który już minął. Rozliczać się będziemy do końca kwietnia, albo w przypadku ryczałtowo rozliczanej działalności do końca stycznia 2024 roku.

Pracujący na etacie i umowach

Pracownicy zarabiający wyłącznie na etacie, albo innych, podobnych umowach, wypełniają zeznanie PIT-37 za 2023 rok. Nie musi to być trudne, gdyż dobry program zawiera możliwość skorzystania z kreatora rozliczenia, który podpowiada, gdzie i jakie kwoty z otrzymanego z pracy PIT-a wpisać do naszego zeznania rocznego w 2024. Dodatkowo, jeśli umów mamy więcej, nie ma konieczności zliczania dochodów, gdyż program zlicza wszystko sam. Można rzecz jasna policzyć to sobie na papierze, albo kalkulatorze, ale warto korzystać z ułatwień sprawdzonych przez miliony podatników i oszczędzić swój czas.

Aktualizacja programu

Częsta wątpliwość jak rozliczyć pit 37, jak wypełnić pita, jak wysłać pitBardzo ważną sprawą, o której dość często się zapomina, jest aktualizacja programu w którym planujemy stworzyć swoje zeznanie roczne PIT 2023. Arkusze zeznania podatkowego są inne w każdym kolejnym roku, niezależnie od tego, czy nastąpiły zmiany w prawie podatkowym, a konieczne jest aby wysłać odpowiednią i właściwą dla danego roku postać wypełnionego formularza deklaracji podatkowej PIT do swojego urzędu skarbowego. Tylko dzięki temu, mamy pewność, że dane w nim zawarte będą poprawnie przetworzone przez urzędników, a nasze rozliczenie z fiskusem przebiegnie bez utrudnień, wyjaśnień i kar finansowych. Zamiast szukać opcji aktualizacji, możesz zwyczajnie pobrać program PIT 2023 ze strony www.pit-format.pl/pit-37.


Uwaga na zmiany w prawie podatkowym

Już nawet niewielkie zmiany przepisów, mimo że nie muszą dotyczyć każdego, kto wypełnia najprostsze rozliczenie PIT-37, mogą spowodować, ot chociażby inne naliczanie ulg. Dodatkowe pliki są też istotne przy wysyłaniu zeznania, także one powinny zostać dołączone do podstawowego pliku przy wysyłaniu przez Internet, a na potwierdzeniu powinna być adnotacja, także o ich wysłaniu.

Program z ubiegłego roku

Jeśli na swoim komputerze posiadamy już wcześniej pobrany i zainstalowany dobry program pit 2024 to właśnie wtedy istotna może okazać się właśnie aktualizacja. Tylko wersja dla danego roku pomoże bez problemu złożyć właściwą, aktualną wersję deklaracji PIT-28 albo PIT-36. Należy także zwrócić uwagę, czy pobiera się aktualną wersję programu, a po jej zainstalowaniu sprawdzić czy program nie informuje o konieczności pobrania jego aktualizacji.